Plánujete si zakúpiť kolobežku, ktorá bude vynikať nielen prvotriednou kvalitou, ale najmä špičkovými jazdnými vlastnosťami? Alebo chcete potešiť vaše ratolesti a ukázať im, čo je to zažiť tú pravú jazdu na kolobežke? Neváhajte a inšpirujte sa nasledujúcimi radami, vďaka ktorým výber kolobežky zvládnete hravo aj vy.

Kolobežky sa v poslednej dobe stali doslova fenoménom. Z detskej zábavy sa stala aktivita, ktorú si obľúbilo množstvo ľudí, a to bez ohľadu na vek. Síce výber kolobežky nie je až taká veda, ako sa môže spočiatku zdať, treba si všímať základné parametre, ktoré vám výber v konečnom dôsledku uľahčia.

Pred tým, ako sa rozhodnete zakúpiť kolobežku, či už pre dospelých alebo deti, je potrebné všímať si nasledujúce vlastnosti:

 • typ kolobežky,
 • nosnosť kolobežky,
 • typ koliesok,
 • typ brzdy,
 • výšku riadidiel,
 • materiál rámu.

Typ kolobežky

Pred výberom kolobežky si ujasnite, k čomu ju vlastne budete potrebovať. Skladacie kolobežky, kolobežky pre dospelých, detské kolobežky, freestylové kolobežky, trojkolobežky a v neposlednom rade špeciálne zjazdové či dirtové kolobežky – áno, existuje viacero kategórií kolobežiek, ktoré je nutné vopred zvážiť. Ďalej je možné kolobežky rozdeliť podľa toho, či sú určené na šport alebo zábavu:

 • kolobežky určené na šport sú vyrobené z odolnejších materiálov, pričom disponujú kvalitným brzdovým systémom,
 • kolobežky určené na turistiku majú väčšie kolesá a mohutnejšiu konštrukciu,
 • kolobežky určené na zábavu,
 • mestské kolobežky majú menšie kolesá a užšiu konštrukciu.

Nosnosť kolobežky

Nosnosť kolobežky je hodnota, ktorá určuje maximálne okamžité zaťaženie. Jedná sa o zaťaženie počas skokoch pri dopade, kedy sa ťarcha človeka pôsobiaca na kolobežku zväčší. Ak ste sa rozhodli jazdiť výhradne po meste, a teda rovných cestách, postačí vám kolobežka s nižšou nosnosťou. Pri jazde na nerovných terénoch je vhodné zvoliť kolobežku s vyššou nosnosťou.

Typ koliesok

Väčšie kolieska = väčšia rýchlosť, menšie kolieska = menšia rýchlosť. Pre deti a začínajúcich jazdcov sú vhodné kolobežky s menšími kolieskami, naopak, pre skúsenejších sú vhodnejšie väčšie kolieska, ktoré dosahujú aj vyššiu rýchlosť.

Tvrdosť koliesok určuje pohodlnosť a rýchlosť jazdy. Tie tvrdšie sú určené na hladké cesty bez nerovností, naopak, mäkšie kolieska je možné využiť aj v náročnejších terénoch, kde je vysoká pravdepodobnosť vzniku nárazov.

Typ brzdy

Brzdy rozdeľujeme na nášľapné, čeľusťové a kotúčové. Na jazdu po meste postačí nášľapná brzda, pre váhovo ťažšieho užívateľa čeľusťová brzda. Obe typy bŕzd sú jednoduchšie na manipuláciu, ale tiež údržbu. Kotúčové brzdy sú vhodné pre pretekárov a skúsených jazdcov, no je nutné sa o ne pravidelne starať a vymieňať jednotlivé komponenty, ktoré sa po čase znehodnotia.

Výška riadidiel

Výšku riadidiel si človek nastavuje sám, avšak obvykle sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 110 cm. Výška riadidiel pre deti je vhodná zhruba od 50 cm, avšak tento údaj je skôr orientačný. Základom je, aby neboli riadidlá dané príliš nízko, čo by viedlo k nesprávnemu držaniu tela a následnej bolesti chrbtice, naopak, ak by boli riadidlá dané príliš vysoko, jazda by mohla byť nebezpečná.

Materiál rámu

Kolobežky disponujú väčšinou kvalitným oceľovým rámom, hliníkovými riadidlami a vidlicou. Pre športové účely sú kolobežky vyrábané z odľahčeného hliníka, prípadne karbónu, pričom každý zo spomínaných typov materiálu má svoje výhody.

 • Hliník: tuhosť, nízka hmotnosť
 • Karbón: pevnosť, ľahkosť
 • Oceľ: kvalitné spracovanie, pružnosť, tuhosť.